Rynek pracy stawia coraz większe wymagania pracodawcom. Aby zatrudniać w swojej firmie najlepszych fachowców, wielu z nich, oprócz atrakcyjnego wynagrodzenia, proponuje również benefity pozapłacowe. Sprawdźmy, jakie z nich cieszą się największą popularnością.

Sport to zdrowie

Wydajni pracownicy to Ci, którzy mają czas i możliwości na rozwijanie swoich pasji. Wielu z nich ceni sobie możliwość korzystania z kart sportowych, które oferują pracodawcy. Tego rodzaju benefity pozapłacowe umożliwiają osobom zatrudnionym aktywne spędzanie wolnego czasu w dostosowany do ich potrzeb sposób. Karty zazwyczaj oferują darmowy dostęp do oferty klubów sportowych, siłowni oraz pływalni. Różnorodność opcji sprawia, że zarówno osoby ceniące sobie ćwiczenia siłowe, jak i zwolennicy gimnastyki i jogi, znajdą wśród nich coś dla siebie.

Zamiast kolejki u lekarza

Inną popularną możliwością zapewnienia pracownikom benefitu pozapłacowego jest prywatna opieka zdrowotna. Placówki medyczne prześcigają się w oferowaniu atrakcyjnych pakietów, dlatego też firma może dostosować propozycję do swoich możliwości. Oprócz standardowych wizyt u lekarza rodzinnego, wiele opcji umożliwia konsultacje ze specjalistami bez konieczności czekania na odległe terminy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się pakiety dentystyczne, które zapewniają pracownikom spore oszczędności w wyniku rezygnacji z prywatnych wizyt.

Wszechstronny rozwój

Niektóre z benefitów pozapłacowych są korzystne nie tylko dla pracowników, ale również właścicieli firm. Świetnym przykładem są różnego rodzaju kursy, które rozwijają kompetencje personelu. Do najczęściej wybieranych należą kursy językowe. Pracodawcy finansują szkolenia dla pracowników, ale na późniejszym etapie współpracy sami mogą czerpać korzyści z tego typu benefitów pozapłacowych. Ciekawą opcją dla osób zatrudnionych mogą być również dofinansowania do studiów lub certyfikatów. To rozwiązanie również przynosi wymierne korzyści obu stronom.

Wspieranie zdrowych nawyków

Jednym z prostszych sposobów na zapewnienie pracownikom benefitów pozapłacowych jest zapewnienie dostaw świeżych owoców do biura. Firmy w wybrany dzień tygodnia umożliwiają personelowi skorzystanie ze zdrowych przekąsek. Ten drobny gest nie tylko wzbogaca dietę pracowników w niezbędne witaminy, ale również poprawia ich samopoczucie i zadowolenie z posady.

Wzmacnianie więzi

Kolejnym popularnym benefitem pozapłacowym są wyjazdy integracyjne. Pracownicy cenią sobie możliwość skorzystania z atrakcyjnych propozycji wspólnego spędzania czasu. Firmy coraz częściej decydują się na zatrudnienie specjalistów, którzy zadbają o ciekawą oprawę wydarzeń. Wyjazdy integracyjne mogą odbywać się w oparciu o specjalnie przygotowany scenariusz lub zapewniać uczestnikom maksimum swobody. Zaplanowane atrakcje można swobodnie dopasowywać do charakteru zespołu oraz preferencji tworzących go pracowników. Pracodawca, dzięki organizacji wspólnego czasu dla personelu, zyskuje nie tylko większe zadowolenie podwładnych, ale również cementuje więzi między nimi, co bezpośrednio przekłada się na jakość wykonywanych zadań.